جستجو
محصولات
  برگشت به همه

  قهوه

  قهوه

  پیدایش قهوه

  داستان‌های متعددی به کشف اولین دانه قهوه اشاره دارد و اثر نیروبخش بسیار منحصر به فردی دارد. طبق داستانی که در سال 1671 نوشته شده است، قهوه برای اولین بار توسط کلدی بزدار اتیوپیایی در قرن نهم کشف شد. هنگامی که با بزهایش در حومه پادشاهی اتیوپی، کافا پرسه می زد، متوجه شد که بزهایش هنگام خوردن میوه درختچه ای متوسط ​​وسبزتیره باتوت های زرد وقرمز شروع به رفتار نامنظم کردند.

  به دنبال کنجکاوی خود، تعدادی از آن "توت های جادویی" محرک را با خود به صومعه برد تا آثار آن توسط کشیش به او توضیح داده شود. روحانی که آن را وسوسه شیطانی اعلام کرد، با عصبانیت توت ها را به داخل آتش پرت کرد. اندکی بعد، بوی منحصر به فرد و معطر قهوه برشته شده از آتش بلند شد و راهبان را فریب داد. آنها به سرعت دانه ها را از آتش نجات دادند و دیر یا زود اولین قهوه را دم کردند.

   

  کشف مجدد در عربستان

  امروزه، به همان اندازه که انواع قهوه وجود دارد، داستان های مختلفی در مورد کشف قهوه وجود دارد. چیزی که ما با اطمینان می دانیم این است که قهوه برای مدتی طولانی توسط فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است .

  در کافا، مردم حدود هزار سال پیش شروع به خوردن دانه قهوه کردند. آن‌ها یا دانه های قهوه خام را می‌خوردند یا آن‌ها را به خمیری سفت تبدیل می‌کردند که از چربی حیوانی و دانه‌های گوشتی قهوه درست می‌شد.

  حتی اگر کافا محل تولد قهوه است، نام استان اتیوپی مسئول نامگذاری قهوه نیست. در اتیوپی، قهوه در واقع قهوه نیست، بلکه "بونا" نامیده می شود. آنچه امروزه تصور می شود این است که کلمات عربی مانند "کچوه" (قوی بخش) یا "قوه" (شراب، نوشیدنی) کلمات اروپایی مانند "قهوه"، "کافه" یا "کافا" را ایجاد کردند که تا اکنون هم در ترکیه قهوه را با کلمه عربی «کاوه» می نامند.

  حدود 1000 سال پس از میلاد مسیح، این اتیوپی ها یا ایتالیایی ها نبودند، بلکه اعراب اولین کسانی بودند که شروع به برشته کردن و آسیاب کردن دانه های قهوه کردند تا آنها را با آب داغ دم کنند. آنها همچنین اولین کسانی بودند که گیاهان قهوه را کشت و اولین مزارع خود را در یمن ساختند.

  اولین شواهد معتبر از نوشیدن قهوه به شکل نوشیدنی مدرن در یمن امروزی از اواسط قرن پانزدهم در زیارتگاه‌های صوفیان ظاهر شد، جایی که دانه‌های قهوه برای اولین بار به روشی مشابه روش‌های فعلی برشته و دم می‌شد. یمنی ها دانه های قهوه را از ارتفاعات اتیوپی از طریق واسطه های ساحلی سومالی تهیه کردند و شروع به کشت کردند. در قرن شانزدهم، این نوشیدنی به بقیه خاورمیانه و شمال آفریقا رسید و بعداً به اروپا نیز راه یافت.

  در قرن بیستم، قهوه به یک کالای جهانی‌ تبدیل شد و فرهنگ‌های مختلف قهوه را در سراسر جهان ایجاد کرد.

   

  8 مورد از مهمترین فواید مصرف قهوه

  1) افزایش سطح انرژی

  قهوه حاوی کافئین است، یک محرک سیستم عصبی مرکزی که به دلیل توانایی خود در مبارزه با خستگی و افزایش سطح انرژی شناخته شده است.

  تحقیقات نشان می دهد که مصرف منظم قهوه می تواند با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در طولانی مدت همراه باشد.

  2) سلامت مغز

  تحقیقات نشان می دهد که قهوه به محافظت در برابر برخی اختلالات عصبی از جمله بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون کمک کند.

  3) کاهش وزن با قهوه

  طبق برخی تحقیقات، قهوه می تواند ذخیره چربی را تغییر داده و از سلامت روده حمایت کند، که هر دو ممکن است برای مدیریت وزن مفید باشند

  افرادی که یک تا دو فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان در روز می‌نوشیدند، 17 درصد بیشتر احتمال دارد که سطح فعالیت بدنی توصیه‌ شده را داشته باشند.

  4) کاهش افسردگی

  نوشیدن حداقل چهار فنجان قهوه در روز در مقایسه با نوشیدن فقط یک فنجان قهوه در روز، با کاهش قابل توجهی خطر افسردگی مرتبط است.

  5) محافظ کبد

  مصرف قهوه می تواند با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبد همراه با سایر بیماری ها مانند زخم کبد و سرطان کبد مرتبط باشد.

  هر چه مردم بیشتر قهوه بنوشند، خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی کمتر می شود. نوشیدن یک فنجان قهوه در روز با خطر 15 درصدی کمتر همراه بود، در حالی که نوشیدن چهار فنجان در روز با خطر 71 درصدی کمتر مرتبط بود.

  6) از سلامت قلب حمایت می کند

  یک مطالعه روی بیش از 21000 نفر همچنین نشان داد که افزایش مصرف قهوه با کاهش قابل توجه خطر نارسایی قلبی مرتبط است.

  7) افزایش طول عمر

  یک بررسی از 40 مطالعه به این نتیجه رسید که نوشیدن دو الی چهار فنجان قهوه در روز بدون در نظر گرفتن عواملی مانند سن، وضعیت وزن و مصرف الکل با کاهش خطر مرگ مرتبط است.

  8) افزایش عملکرد ورزشی

  قهوه اغلب به عنوان یک کمک انرژی زا توسط ورزشکارانی که به دنبال بهبود عملکرد و افزایش سطح انرژی هستند استفاده می شود. نوشیدن قهوه قبل از ورزش استقامت افراد را بهبود می بخشد.

  توجه

  به خاطر داشته باشید که برخی از افراد ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف قهوه داشته باشند، از جمله افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند ، کودکان و نوجوانان، و افرادی با شرایط خاص باید زیر نظر پزشک قهوه بنوشند.

  با این حال، نوشیدن قهوه در حد اعتدال، حدود سه تا چهار فنجان در روز، با چندین فواید سلامتی همراه بوده است و به طور کلی برای اکثر بزرگسالان بی خطر در نظر گرفته می شود.

  9 عارضه جانبی با مصرف بیش از حد کافئین

  دوزهای بالای کافئین ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند و حتی خطرناکی داشته باشد.

  ژن های شما تاثیر زیادی بر تحمل شما نسبت به کافئین دارند. برخی می توانند کافئین بسیار بیشتری نسبت به دیگران مصرف کنند بدون اینکه اثرات منفی را تجربه کنند. اما نشانه های این اثرات منفی دقیقا چه هستند؟

  1) اضطراب

  مصرف روزانه ، بیش از 1000 میلی گرم یا بیشتر در روز گزارش شده است که باعث عصبی شدن، بی قراری و علائم مشابه در بیشتر افراد می شود، در حالی که حتی مصرف متوسط ​​آن ممکن است منجر به اثرات مشابه در افراد حساس به کافئین شود.

  جالب اینجاست که سطوح استرس بین مصرف‌ کنندگان معمولی و کمتر مصرف ‌کننده کافئین مشابه بود، و این نشان می‌دهد که این ترکیب ممکن است تأثیر یکسانی بر سطوح استرس داشته باشد، صرف‌ نظر از اینکه آن را از روی عادت می ‌نوشید.

  2) بی خوابی

  مصرف بیشتر کافئین باعث افزایش مدت زمان خوابیدن می شود. همچنین ممکن است کل زمان خواب را به ویژه در افراد مسن کاهش دهد. اگر میزان کافئین مصرفی خود را دست کم بگیرید، ممکن است متوجه نشوید که کافئین بیش از حد در خواب شما اختلال ایجاد می کند.

  به عنوان مثال، یک شات انرژی ممکن است تا 350 میلی‌گرم کافئین داشته باشد، در حالی که برخی نوشیدنی‌های انرژی ‌زا تا 500 میلی‌گرم در هر قوطی کافئین دارند.

  3) مشکلات گوارشی

  اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد، نسبت داده شده است.

  با توجه به این اثر، تعجب آور نیست که دوزهای زیاد کافئین ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود.

  برخی مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است بیماری رفلاکس معده به مری را در برخی افراد بدتر کند.

  4) شکست عضلانی

   رابدومبولبز یک بیماری بسیار جدی است که در آن فیبرهای عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون می شود و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شود.


  5) اعتیاد

  یک بررسی دقیق نشان می دهد که اگرچه کافئین، مواد شیمیایی خاصی را در مغز تحریک می کند مانند کوکائین و آمفتامین ها، اما مانند این داروها باعث اعتیاد شدید نمی شود.

  6) فشار خون بالا

  به طور کلی، به نظر نمی رسد کافئین خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی را در بیشتر افراد افزایش دهد.

  با این حال، در چندین مطالعه نشان داده شده است که به دلیل اثر تحریکی آن بر روی سیستم عصبی، فشار خون را افزایش می دهد

  خوشبختانه، اثر کافئین بر فشار خون موقتی به نظر می رسد. همچنین، به نظر می‌رسد که قوی ‌ترین تأثیر را روی افرادی که عادت به مصرف آن ندارند، دارد.

  7) افزایش ضربان قلب

  اثرات تحریکی مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تپش قلب شما شود.

  در یک مطالعه، زنی که برای اقدام به خودکشی مقدار زیادی پودر کافئین و قرص مصرف کرد، دچار ضربان قلب بسیار سریع، نارسایی کلیه و سایر مشکلات جدی سلامت شد.

  اگر بعد از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار متوجه تغییراتی در ضربان یا ریتم قلب خود شدید، مصرف خود را کاهش دهید.

  8) خستگی

  قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌ دار سطح انرژی را افزایش می‌دهند. ولی می توانند با ایجاد خستگی پس از خروج کافئین از سیستم شما، اثر معکوس داشته باشند.

  یک بررسی از 41 مطالعه نشان داد که اگرچه نوشیدنی های انرژی زا کافئین دار هوشیاری و خلق و خوی خود را برای چند ساعت بهبود می بخشد، شرکت کنندگان اغلب بیش از حد معمول در روز بعد خسته می شوند. برای به حداکثر رساندن فواید کافئین وانرژی آن و جلوگیری از خستگی مجدد، آن را در دوزهای متوسط ​​به جای زیاد مصرف کنید.

  9) تکرر ادرار

  افزایش ادرار یک عارضه جانبی رایج مصرف زیاد کافئین به دلیل اثرات تحریکی این ترکیب بر روی مثانه است.

  علاوه بر این، مصرف زیاد ممکن است احتمال ابتلا به بی اختیاری را در افراد دارای مثانه سالم افزایش دهد.

  اگر مقدار زیادی نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنید و احساس می کنید که دفع ادرار شما بیشتر از آنچه باید باشد، مکرر یا فوری است، ممکن است ایده خوبی باشد که مصرف خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر!

   

  مقدار مصرفی مجاز کافئین در مواد غذایی

  کافئین به تنهایی ارزش غذایی ندارد. بی مزه است، بنابراین لزوماً نمی دانید که آیا در غذای شما نیز هست یا خیر؟! حتی برخی از داروها ممکن است بدون اطلاع شما حاوی کافئین باشند.

  طبق گفته کلینیک مایو، مصرف روزانه 400 سی سی  کافئین برای اکثر بزرگسالان سالم بی خطر است. به خاطر داشته باشید که یک فنجان قهوه با اندازه استاندارد 8 اونس (236 سی سی ) است. اگر از لیوان استفاده می‌کنید یا در کافه میل می‌کنید، به احتمال زیاد 16 اونس (473 سی سی ) یا بیشتر می‌نوشید.

  شما می توانید انتظار داشته باشید که حدود 95 سی سی کافئین از یک فنجان قهوه متوسط ​​دریافت کنید. با این حال، این مقدار بین نوشیدنی های مختلف قهوه متفاوت است و می تواند از صفر تا بیش از 400 سی سی  متغیر باشد.

  به نظر می رسد مصرف کم تا متوسط ​​کافئین فواید سلامتی چشمگیری در بسیاری از افراد دارد.

  کافئین به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. هنگامی که به مغز شما می رسد، قابل توجه ترین اثر هوشیاری را دارد . شما بیشتر احساس بیداری و خستگی کمتری خواهید داشت، بنابراین یک عنصر رایج در داروهایی برای درمان یا مدیریت خواب آلودگی، سردرد و میگرن است.

  حالا وقتشه خودتو به خوردن یه قهوه با کاپ های زیبای وایت پلیت دعوت کنی !

   

   

  نویسنده: نگار مهدوی کیا

  نظرات
  نظر خود را وارد نمایید. بستن