جستجو
محصولات
  برگشت به همه

  چیدمان میز غذا

  چیدمان میز غذا

  اصول اساسی چیدمان میز در رستوران:

  چیدمان میز مناسب در رستوران باید مطابق با قوانین اساسی پذیرفته شده جامعه عمومی انجام شود.

  بسیاری بر این باورند که وقتی  یک میز را سرو می کنید  این بدان معنی است که کارد و چنگال را به درستی قرار دهید. با این حال  هنگام تزئین میز ضیافت ، لازم است تعدادی از اقدامات مهم و اساسی را انجام دهید و در عین حال ظرافت و نظم در چیدمان داشته باشید.

   کارد قاشق چنگال :

   

  کارد و چنگال:

  چنگال ها باید در سمت چپ قرار بگیرند و به ترتیب چنگال غذاخوری و کیک خوری قرار میگیرند.

  کارد نیز باید در سمت چپ و به ترتیب کارد استیک ، غذاخوری  و کیک خوری گذاشته شود و تیغه ها باید به سمت بشقاب باشند.

  کارد و چنگال نباید زیر بشقاب و لبه ان پنهان شوند ، از طرفی نباید خیلی دور از بشقاب باشند.

  برای سرو ماهی نیاز به کارد و چنگال مخصوص داریم که بین کارد و چنگال غذاخوری و میان وعده قرار میگیرند.

  از بشقاب متوسط برای سرو استفاده کنید از چنگال کوتاه پهن، که در انتهای سمت چپ بشقاب است و کارد ماهی در انتهای سمت راست آن، استفاده شود. چنگال ماهی به گونه‌ای طراحی شده که به راحتی بتوان گوشت را از استخوان جدا کردوقتی مهمانان این بخش از غذا را تمام کردند، کارد و چنگال را باید به صورت مورب، در جهت ساعت ۴:۲۰، روی بشقاب قرار بدهند و دقت کنند که تیغه کارد به سمت داخل بشقاب باشد.

  بشقاب غذای اصلی و سالاد یا سوپ  باید در وسط و بر روی هم قرار بگیرند و  پیش دستی به همراه کارد در سمت چپ بالا قرار میگیرد.

   

  قاشق:

  از قاشق برای سرو مایعات (مانند سوپ ، خورشت ،اش و... ) و دسر استفاده میشود. قاشق سوپ در سمت راست و بین کارد غذا و کیک (میوه) خوری  قرار داده میشود قاشق دسر (بستنی خوری) در بالای بشقاب اصلی  به صورت افقی قرار میگیرد به طوری که سر قاشق در سمت چپ قرار بگیرد.

  اگر در منو دسر ندارید. به گذاشتن قاشق دسر نیازی نیست. چون موجب شلوغ شدن میز میشود.

  اگر نوشیدنی گرم سرو میکنید قاشق چای خوری یا مربا خوری باید در میان کارد غذاخوری و قاشق سوپ خوری قرار بگیرد.

  دقت کنید که تمامی قاشق چنگال چاقوها از همدیگر و بشقاب به فاصله یک سانت قرار بگیرند و در هر ست غذاخوری

  اگر نوشیدنی گرم سرو میکنید قاشق چای خوری یا مربا خوری باید در میان کارد غذاخوری و قاشق سوپ خوری قرار بگیرد.

   

  دیگر قاشق و چنگال هایی که میتوان در میز استفاده کرد عبارتند از:

   

   

  لیوان :

  برای هر نوشیدنی یک لیوان خاص استفاده می شود. در اینجا مهمترین چیز این است که گیلاس ها را مرتب کنید،در وعده کلاسیک آنها به قد و در سمت راست بشقاب قرار میگیرد. وقتی وعده بعدی سرو می شود با بشقاب عوض می شوند. تنها لیوانی که لزوماً در طول کل وعده غذایی روی میز است ، لیوان آب است.

  هنگام پر کردن لیوان دقت کنید بیشتر از 3/4 ام آن پر نشود.

  گیلاس های زیبا به ترتیب نوشیدن نوشیدنی ها در وعده های غذایی قرار می گیرند. ابتدا دورترین لیوان از بشقاب استفاده می شود.

  در مورد مجموعه ظروف بلور ، این لیوان ها شامل لیوان های زیر است:

   

  هر لیوان  دارای ویژگی های منحصر به فردی است ، به همین دلیل می توانید بو و طعم یک نوشیدنی خاص را آشکار کنید. هنگام مرتب سازی آن در میز این ویژگی ها  حتما در نظر گرفته شود.

  فنجان نوشیدنی گرم در سمت راست بشقاب و کنار قاشق سوپ خوری گذاشته میشود.

   

  صندلی ها:

  قرار دادن صحیح صندلی یکی از موضوعات مهم است که باید به ان توجه داشت   فاصله صندلی ها  باید بین 50 تا 80 سانت باشد ، که در صورت لزوم بتواند به چپ و راست حرکت کند و روی میز وسایلی را که در طول غذا استفاده می شود بگذارید ، میز را بیش از حد پر نکنید موارد زیاد روی میز باعث ناراحتی شخص در هنگام مهمانی می شود

  آماده سازی میز برای خدمات مشتری با چیدمان صندلی ها آغاز می شود. در اینجا لازم است که به قانون ذکر شده قبلی پایبند باشید ، که طبق آن فاصله صندلی ها باید حداقل 50 سانی متر باشد. اگر یک شام عاشقانه برای دو نفر در نظر گرفته شده باشد ، یک میز کوچک انتخاب می شود و صندلی ها روبروی یکدیگر قرار می گیرند.


  سفره :

  در مرحله بعدی ، میز رویه با یک سفره پوشانده می شود. این اولین مرحله از چیدمان میز محسوب می شود برای شام کلاسیک  یک پارچه سفید از پارچه متراکم با کیفیت بالا. غالباً از ساتن برای تهیه سفره استفاده می شود.

  هنگام انتخاب سفره ، متخصصان توصیه می کنند بیشتر روی رنگ های روشن مانند کرم یا آبی ملایم تمرکز کنید. استفاده از سفره پلاستیکی ممنوع !!!

  نباید بیش از 3عدد چاقو و چنگال بر روی میز قرار گیرد .در صورت نیاز مجدد تعویض شده یا جایگزین میگردند.

   

   دستمال سفره :

  دستمال سفره پارچه ای باید در کنار چنگال ها و سمت چپ قرار بگیرد. البته میتوان آن را در وسط بشقاب به صورت مثلثی یا لوله ای قرار داد و رنگ آن را میتوان با رومیزی ست کرد.

  دستمال سفره فقط برای تمیز کردن دهان می باشد. دستمال نباید بینی را لمس کند. و بعد از تمیز کردن دهان به روی پاها بر میگردد.

  نوع قرار گرفتن دستمال سفره میتواند پیام های مختلفی را برساند . اگر مجبور شوید میز شام رو ترک کنید. باید دستمال سفره را روی صندلی قرار دهید. این کار به گارسون پیام میرساند که شما به میز شام بر میگردید و بشقاب شما را جمع نکند. و بعد از اتمام غذا اگر دستمال را بی قاعده تا بزنید و در سمت راست قرار دهید به گارسون پیام میرساند که میتواند بشقاب های شما را جمع کند. هرگز بعد از پایان غذا، بشقاب را به سمت جلو هل ندهید. چون خلاف آداب معاشرت می باشد.

   باید توجه ویژه ای به طول سفره شود  نباید بیش از 30 سانتی متر از سطح بالای میز آویزان شود. هنگامی که سفره پهن می شود، مطابق با فهرست ، لیوان نوشیدنی ها و کارد و چنگال را تنظیم کنید.

  هنگر:

  هنگر ها بی اهمیت نیستند والبته هیچ ارتباط مستقیمی با وعده غذایی ندارند. با این حال ، قلاب ها روی مبلمان نصب شده اند که به شما امکان می دهد کیف یا سایر لوازم جانبی را روی آنها آویزان کنید.

  در نظر داشته باشید این قاعده کلی میزارایی بوده اما با توجه به سلیقه و خلاقیت و اداب رسوم کشور خود میتوانید با تلفیق این قواعد ساده  میز خاص خود را بچینید.

   

  نظرات
  نظر خود را وارد نمایید. بستن
  bsyar awli v karbordi
  وای چه توضیحات عالی و مفیدی😍👏
  mmnon az etlaat mofidtun😍♥️
  Bi sabrane montazer veblog jadideton bodam😍👏
  عالی مثل همیشه👏🔥
  👏🏻👏🏻
  واااقعا مرسی کلی چیزای خوب یاد گرفتم...خیلی ممنون بابت مطالب زیبا و اموزندتون 🙏👌👌👌❤🙂
  بسیار دقیق  کاربردی بود من به عندان یک متخصص در این زمینه کاملا تایید میکنم وبلاگتون رو و بیی صبرانه منتظر وبلاگ جدیدم😉
  عنوان
  اینکه لیوان ها به ترتیب نوشیدن چیده میشن خیلی جالبه به نظرم 😍😍
  عالی بود.بینظیرید